Anglický buldok krmení - recepty, krmivo a pamlsky

 

Zajímá vás, jak krmit psa, jak často krmit štěně a čím krmit štěně? V tomto článku o krmivu pro buldoky (nejen) se dovíte, proč jsou granule a konzervy pro psy problematické, jaká je kvalitní výživa štěňat a strava pro psy, na závěr pár receptů do jídelníčku pro psy, psí pamlsky, psí sušenky aj.

Výživa anglického buldoka

Především je nutné si uvědomit, že pes je masožravec. Průmyslově vyráběná krmiva (granule, konzervy) a to i zvučných značek a poměrně vysoké ceny není krmení přirozené. V poslední době se konečně setkáváme čím dál častěji s názorem, že průmyslově vyráběná krmiva nejsou přirozenou výživou pro psa. Pokud se domníváte, že koupíte balení značkového prémiového krmení, které je finančně poměrně nákladné a že tím dáváte vašemu pejskovi to nejlepší, co můžete, musím Vás zklamat. Pravidelným a dlouhodobým krmením průmyslově vyráběných krmiv může u vašeho pejska dojít k následujícím problémům:

  • oslabení imunity
  • kožní problémy
  • alergie
  • nemoci vnitřních orgánů
  • snížená plodnost

Granule jsou pouze pohodlným krmením, které vsypete do prázdné mističky během několika málo vteřin.

Jako přirozenou potravou pro psa, který je masožravec, se uznává BARF, v českém překladu to znamená "kosti a syrová potrava". Syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina a vajíčka jsou opravdu přirozená potrava pro psa, který je masožravec. Neznamená to, že by v přírodě vlk nebo nějaká šelma sežrala syrovou kýtu ze srnce a potom si zaskočila na pole a tam si vyhrabala řádek mrkve nebo celeru. V přírodě šelma sežere maso včetně vnitřností, žaludku a střev a právě ve střevech a žaludku se nachází různě natrávená vláknina a zelenina.

Já se snažím všechny své pejsky krmit syrovou potravou co nejvíce a syrové maso a syrová vejce mají ve svém jídelníčku velice často. Jelikož mi ale naši pejskové nechtějí moc baštit syrovou zeleninu, tak dostávají 60% vařené stravy. Do vařeného žrádla se mi mnohem lépe podaří vpašovat i méně oblíbené potraviny, jako je právě výše zmíněná zelenina. Vařenou zeleninu naši psi sežerou celkem všechnu, ale syrovou snad jen mrkev nastrouhanou hodně najemno. Naši psi nejsou krmeni průmyslově vyráběným krmivem, i když je pravda, že někdy ve výjimečných případech granule dostanou na přikrmení. Jsou to ale pro ně opravdu výjimečné dny, tak jim granule přijdou k chuti jako příjemná změna v jídelníčku. Mám zde ale fenu, která granule naprosto odmítá, a když by je už z velkého hladu přeci jen zbaštila, tak je velice často vyzvrací. Další naše fena zase naprosto odmítá vařenou potravu a musí být krmená pouze syrovou potravou. Znamená to tedy, že každý pes je jiný a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat a chutnat druhému. Chutě mají jiné.

Vařím maso kuřecí, vepřové, hovězí, všechny vnitřnosti hovězí i vepřové, hrtany i vepřové uši a hovězí vemeno. Jako přílohu mají ve vývaru většinou těstoviny nebo rýži a výjimečně i ovesné vločky, které dávám spíše v suchém stavu na syrové maso. Do vývaru přidávám i zeleninu podle sezóny doma vypěstovanou anebo podle toho, jaká je zrovna kde v kterém supermarketu akce. Dá se říct, že přidávám úplně všechnu zeleninu, která je na trhu a to od květáku až po zelí. Jediné co jsem nikdy nedávala je snad chřest, zázvor a pálivé papričky.

Krmím dospělé jedince 1x denně a to ve večerních hodinách. Krmení je hustší konzistence, v žádném případě nedoporučuji řídké, v podobě polévky (nebezpečí torze žaludku).

Anglický buldok je pejsek, kterému chutná úplně všechno, baští rád a většinou v jídle není vybíravý. Naši psi milují, když jim hodím syrové kosti na hraní, nebo suchý rohlík, milují buchty a nepohrdnou ani chlebem. Občas dostanou i misku s mlékem a syrovým vajíčkem, a když jim přidám do misky i med, tak to milují úplně nejvíc. Nechápu proč, ale u našich psů není oblíbený tvaroh, a proto jej musím občas vpašovat do vařeného krmení. Krmení nesolím, ale pokud nám od oběda zbude knedlík s omáčkou nebo i jiné zbytky od oběda, buldoci vždy všechno ochotně sežerou a já jim to dám bez výčitek svědomí.

Ovoce buldoci taky milují, ale zase záleží na daném jedinci a na okamžité náladě. Jeden den se mohou umlátit po banánu a druhý den si ho například ani nevšimnou (asi jak zrovna drží psí dietu). Jablka a švestky jsou zcela určitě nejvíce oblíbeným ovocem.

Krmení štěňat

Narození štěňátek vždy očekávám s velkým nadšením a mám z nich obrovskou radost. Vše mám předem připravené v dostatečném předstihu a především velikou spoustu dobrot v mrazáku pro kojící maminku. Kojící fena musí být krmena potravou nejvyšší kvality.

Nejvíce dostane zabrat moje nervová soustava tehdy, když má fena v porodní bedně například 8 pěkných cvalíčků, ale fenka se rozhodne držet "dietu" a nevezme do své tlamičky vůbec nic. Dělám většinou fence úplné hody v podobě Švédských stolů, tu má granule, tu má maso syrové, tu vařené... Prostě vše co by si jen mohla přát a ona od všeho odvrací hlavu jako by snad jídlo bylo jedovaté. To mi vadí ze všeho nejvíc, zpravidla to dopadne tak, že u fenky sedím a lžičkou ji krmím namletým masem nebo smetánkou a držím ji tlamu tak dlouho, dokud to nespolkne. Sotva do ni pár soust dostanu a spokojeně odcházím, tak mi to fenka pěkně vyzvrací a moje snaha je naprosto zbytečná, ale nedám si říct a s pravidelnou přesností to opakuji. :-) Naštěstí to trvá jen pár dní a vše se nakonec znormalizuje.

Pokud je tedy vše v pořádku, tak narozená buldočí miminka mají minimálně 3 týdny zaručenou plnou "cisternu" mlíčka od své maminky a přikrmovat se musí podle počtu štěňátek ve vrhu až tak ve 3-5 týdnu. Pokud je ve vrhu 6 a více štěňátek, přikrmuji již od třetího týdne, abych fence trochu pomohla. Přikrmování zahajuji přidáváním štěněčího mléčka do kterého postupně přidávám dětské piškoty. Je to obtížné období, štěňátka mají tendenci se v misce spíše koupat, než způsobně baštit. Ve čtvrtém až pátém týdnu štěňátkům začínám podávat namočené granule Royal Canin a do granulek přidávám namletou syrovou svalovinu. V pátém týdnu jsou již štěňátka dostatečně naučená baštit, a proto začínám podávat vařenou, vysoce kvalitní potravu, většinou maso z hovězí svaloviny nebo drůbeží maso s rýží a těstovinou. Štěňátka dostávají i sladký tvaroh s vaječným žloutkem, různé mléčné výrobky, ale i krupičnou kaši. Mezi 5- 6 týdnem mám již štěňátka zcela odstavená od maminky a maminku již mají jen na hraní. Granule Royal Canin mimo jiné dostávají až do chvíle jejich odchodu do nového domova. Dříve jsem granule štěňátkům vůbec nedávala, ale v posledních letech ano, protože mi praxe ukázala, že velké procento nových majitelů štěňátek mají představu, že pejska budou krmit jen granulkami. Za každé štěňátko se vždy přimlouvám, aby v novém domově dostávalo mimo granulí i masíčko, jogurty, tvaroh atp.

Něco na závěr o psím krmení

Téma o krmení bych ukončila tím, že nedoporučuji podávat pamlsky - hračky na kousání z buvolí kůže. Mají různé tvary od napodobenin kostí různých velikostí, botiček, hraček atp. Tato "kousátka" já považuji za velice nebezpečná, neboť se mi v minulosti stalo, že se mi fenky s rozžvýkanou hračkou málem uškrtily a byla to jen souhra náhod, že jsem na to včas přišla. Od té doby tato kousátka u nás nemají své místo a Vám doporučuji to stejné.

Také bych ráda zmínila, že anglický buldok navzdory své poměrně velké tlamě neumí dobře žvýkat velká sousta. Maso je třeba krájet na menší kousky.

 

Recepty na pamlsky pro psy

Uvedené recepty nemám všechny osobně vyzkoušené a vkládám jen pro inspiraci. Budu ráda, když se o další recepty podělíte v diskuzi níže.

Játrové kostky

Pomeleme 1/2 kg jater a 1/2 kg ovesných vloček. Přidáme 2-4 stroužky rozetřeného česneku, trochu majoránky a 2 celé vajíčka. Hmotu rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme na cca 180°C. Ještě teplou placku nakrájíme na malé kousky. Co se nespotřebuje, uchováváme v mrazáku.

Psí sušenky

těsto: 1/2 hrnku teplého kuřecího vývaru, 1 lžíce sušeného polotučného mléka nebo sušené smetany do kávy, 1 lžíce olivového oleje, méně než polovina čaj. lžičky soli, 1 rozšlehané vejce, 1 hrnek hladké mouky, 3/4 hrnku celozrnné mouky, 1/2 lžičky sušeného droždí. Nechat vykynout, potom vyválet na 1 cm silnou placku, vykrájet různé tvary, nebo jenom kolečka a péct 10 min. na 170°C. Sušenky jsou upečené za chvilku. Místo kuřecího vývaru, můžete dát vývar z jakéhokoliv jiného masa, ne z uzeného.

Pečené vepřové uši

Vepřové uši pořádně vypere pod tekoucí vodou. Pomocí velkých nůžek uši nastříhat na 3 kusy. Každý kousek namočit do oleje a položit v jedné vrstvě na plech s okrajem. Plech vložit do předem vyhřáté trouby na 120°C a uši péct asi 6 hodin.

Sušené vepřové uši

Vepřové uši vypereme a uvaříme. Vychladlé uši naskládáme na pekáček a v troubě usušíme.

Psí sekaná

  • ½ hrnku libového hovězího srdce
  • 6 plátků rozlámaného celozrnného chleba
  • 1 hrnek plnotučného mléka
  • 2 velká vejce
  • ¼ hrnku kukuřice nebo jiné zeleniny
  • 1 lžíce rostlinného oleje
  • ½ lžičky rozemletých skořápek
  • ¼ lžičky sójové omáčky
  • 1 stroužek česneku

Smíchejte všechny přísady, podle potřeby přidejte vodu a vypracujte do hladké konzistence. Podávejte syrové. Nebo směs dejte do pekáče, upěchujte na vrstvu silnou 4-5 cm a při 180°C pečte asi 20-30 min.

 

comments powered by Disqus