Chci koupit psa?

 

- správná otázka předtím než se zeptám, jestli chci anglického buldoka. Každý, kdo si chce pořídit štěňátko, by si měl uvědomit, že roztomilé štěňátko časem vyroste v dospělého jedince a jeho majitel se nemůže pejskovi věnovat jen tehdy, když má na to zrovna náladu. Pejsek je živá bytost, naplní nám život spoustou zážitků, radosti a poznání, ale taky je to velká zodpovědnost a povinnost se o pejska postarat po celý jeho život. Je třeba pro pejska zajistitkvalitní krmení, opravdový domov, bezpečí, péči a počítat i s výdaji u veterináře, které někdy jsou poměrně vysoké. Nikdy si nepořizujte pejska jako nějaký okamžitý chvilkový nápad nebo že se Vám právě líbil na fotografii a nebo i jako dárek malému dítěti. Vždy své rozhodnutí pečlivě zvažte.

Moc se mi líbil přístup jednoho tatínka, který si z naší chovatelské stanice odvážel štěňátko a když si pro štěňátko celá rodina přijela, tak mi jeho tehdy už dospělé děti vypravovaly, že když byly malé, tak se přály štěňátko. Jejich otec jim nejprve koupil pouze vodítko a od té doby děti musely chodit venčit pejska "nanečisto". Až když děti dokázaly, že se opravdu o štěňátko dokáží postarat, pořídil jim tatínek prvního buldoka. K nám si přijeli koupit štěňátko, protože už jejich buldok zemřel stářím.

Pejsek se dožívá dle daného plemene 8 -18 let, je třeba si uvědomit, že pokud pejska pořídíme dětem, pravděpodobně děti během života pejska dospějí, odejdou často i z domova a o pejska se tak musí postarat rodiče. I to je třeba zvážit.

Když přijde čas a náš pejsek se z různých důvodů chystá opustit tento svět, je morální povinností každého majitele umožnit pejskovi důstojný odchod z tohoto světa. Nenechávejte pejska v případě stáří a nemoci umírat ve velké  bolesti a pokud jeho nemoc nebo vysoký věk nepředstavuje nějaké zázračné zlepšení, splňte svoji poslední povinnost a obraťte se na veterinárního lékaře, který utrpení pejska ukončí. Je to poslední služba, kterou pejskovi můžete dát, buďte v tom posledním okamžiku s pejskem a pošeptejte mu do ouška vše, co mu chcete říct a poděkujte mu. Nejsou to lehké chvíle, ale každý by měl na to být připraven.

 

comments powered by Disqus