Časté dotazy k anglickým buldokům (FAQ)
Zde budu odpovídat na Vaše časté otázky z pohledu svých praktických zkušeností.
Moje odpovědi v případě zdravotního problému vašeho pejska v žádném případě nenahrazují návštěvu a konzultaci s veterinárním lékařem.
Výbava pro štěňata
Co si máme pořídit, než si přivezeme štěňátko anglického buldoka?
1) především si musíte pořídit 2 misky ( jednu na vodu, jednu na krmení), obojek a vodítko, vlhčené ubrousky na vytírání nosní vrásky a uší a vhodné je pořídit si i kleštičky na drápky.
2) prostorný a pohodlný pelíšek
3) kartáče a hřebínek na vyčesávání srsti, dezifekci, odčervovací tablety nebo gely, kapátko a oční mast nebo kapky.
4) vhodné hračky pro zábavu
5) a samozřejmě kvalitní krmení
Chrápou angličtí buldoci?
Ano, angličtí buldoci chrápou. Některý více, některý méně, ale je třeba s tím počítat.
Slintají angličtí buldoci?
Ne, angličtí buldoci neslintají. Alespoň já jsem nikdy anglického buldoka, který by slintal neměla.
Když mám anglického buldoka s PP, musím chodit na výstavy a musím se stát členem klubu?
Ne, vlastnit anglického buldoka Vás nezavazuje ani k účasti na výstavách ani k členství v Bulldog clubu. To je zcela jen na Vašem rozhodnutí.
Jaký máte názor na kastraci anglických buldoků?
Pokud není kastrace nutná z vážného zdravotního důvodu, tak je lehká odpověď: Chtěl/a byste, aby ji někdo udělal Vám?
Mohou se štěňátka anglických buldoků koupat?
Ano, pokud je k tomu nějaký důvod, můžete štěňátko vykoupat speciálním šamponem. Musí se řádně opláchnout, vysušit a zabránit prochladnutí. Doporučuji koupat opravdu minimálně i dospělého psa. Předejdete tím kožním problémům, které časté koupání a následné vysušení kůže může způsobit.
Napadlo Vás někdy, že přestanete chovat anglické buldoky?
Ano, ale to už je dávno. Bylo to v začátcích, když jsem ještě neměla dostatek znalostí o AB. Velice těžko jsem nesla, když mi umřelo štěňátko, nebo byl vážný problém, který se při chovu AB může vyskytnout. Dnes už si neumím představit život bez anglických buldoků a bez štěňátek a všechny situace umím zvládat (alespoň doufám).
Když prodáváte štěňátka anglických buldoků, co je pro Vás prioritou?
Prioritou pro mě samozřejmě je, asi jako pro všechny chovatele, aby se štěňátko dostalo do rodiny, kde bude mít lásku, veškerou péči, a kde bude štěňátko šťastné a jeho majitelé budou spokojeni. Velice ráda prodávám štěňátka do rodin, kde mají už trochu rozumné děti, protože angličtí buldoci děti milují, a taky ráda prodávám štěňátka majitelům, kteří už z naší chovatelské stanice pejska nebo fenku mají. Mám z toho velkou radost, protože se mi to stává poměrně často a je to důkaz spokojenosti.
A co se Vám při prodeji štěňátek anglických buldoků nelíbí?
Nelíbí se mi, když mi někdo e-mailem např. napíše: kolik u Vás stojí štěně? Nabízím 3 tisíce.
Podobné mailíky občas dostávám a vždy toužím poznat pisatele osobně :-(
Taky se mi nelíbí, když si někdo odváží štěňátko se slibem, že mi napíše, jak proběhla cesta domů, jak se štěňátko má atp., ale už se mi nikdy neozve a nepošle ani fotku.
A taky mi vadí a nechápu to, že když za pár týdnů po odběru štěňátek odesílám PP poštou, tak se mi obálka vrátí jako nepřevzatá zásilka, nikdo se nezajímá, proč nemá ke svému pejskovi PP a uvedený telefon na smlouvě je mimo provoz. Někdo si vzpomene třeba až za 2 - 3 roky, někdo vůbec a to potom moje fantazie pracuje různě.
Každý, kdo si koupí štěňátko, by si měl uvědomit, že v tom chlupatém mrněti je veliký kus mé práce, veliký kus mého srdce a že to jsou takové moje malé děti a i když mám už emoce dávno zvládnuté tak, že při loučení se štěňátkem nepláču, ještě několik týdnů po odchodu z domova na ně soustavně myslím.
Mohu venčit štěňátko anglického buldoka, které nemá ještě všechno očkování?
Pokud máte domeček se záhrádkou, kam nemůžou cizí psi, tak na zahrádce nebo zahradě ano. Dobu venčení přizpůsobte počasí a stáří štěňátka. Pokud musíte na veřejná prostranství, tak do ukončení komletního očkování choďte ven jen na nezbytně nutnou dobu a vyhýbejte se přímému kontaktu s jinými psy.
Ve kterém týdnu si mohu od Vás štěňátko odvézt?
Odběr štěňátka je možný od osmého týdnu věku. V této době je už připravené na odchod do nového domova se vším všudy, je očkované, odčervené a připravené do nového života.
Náš pejsek anglického buldoka si stále drbe ucho až do krve a v uchu má takový černý maz i když mu pravidelně čistíme uši.
Patrně se jedná o zánět zvukovodu, který musí diagnostikovat veterinární lékař, a na základě vyšetření Vám předepíše ušní kapky.
Naše fenka anglického buldoka (8 měsíců) má stále začervenalé oči, které ji svědí a má tendenci si je třít.
I v tomto případě je nutná návštěva veterinární ordinace. Může se jednat o zánět spojivek nebo alergii, ale musí se vyloučit i vývojová vada, např. vchlípení řas, které oko dráždí. Návštěvu neodkládejte, situace se může zhoršit až na rohovkový vřed, který se léčí velice složitě.
Naší šestileté fence anglického buldoka se udělal na krku takový mokvavý flek, ve velikosti padesátikoruny. Mažeme ji to mastným krémem, ale spíše se to zhoršuje a zvětšuje, dělají se ji na tom takové hnisavé krusty.
Vzhledem k umístění bych usuzovala, že se jedná o hot spot, jinak taky horká skvrna-horké místo. Typické pro toto ložisko je většinou oblast krku nebo hlavy.
Postižené místo bych rozhodně nepotírala mastným krémem, ale naopak. Odstraňte všechnu srst z postiženého místa a oplachujte toto místo slaboučkým roztokem hypermanganu, nebo jodovou dezinfekcí. Pokud léčba nebude účinná a bude se ložisko rozšiřovat, doporučuji Vám návštěvu veterináře, který v některých horších případech předepíše antibiotika.
Naše fenka anglického buldoka se neustále škrábe, je neklidná a má po těle rozškrábaná místa, boláky a vypadává ji v těchto místech srst
S tímto problémem musíte pouze k veterináři. Může se jednat o kožní parazity, dermatidu, zánět kůže, ale i alergii, hormonální problém atp. Veterinární pracoviště má ke stanovení dg. patřičné vybavení.
Náš pes anglického buldoka má zakalené oko a potažené šedým povlakem
Jedná se o akutní onemocnění oka a možných příčin je několik. Doporučuji neprodleně návštěvu veterinární ordinace.
Je pro anglického buldoka lepší obojek nebo kšíry?
Pokud Váš pejsek umí dobře chodit na vodítku a "netahá", je lepší obojek. Zdá se mi to takové přirozenější, ale záleží na vkusu. Já kšíry v oblibě nemám a anglický buldok v tomto postroji mi připomíná přetloustlou fretku :-)
Náš pejsek anglického buldoka žere trávu, kterou v zápětí vyzvrací a občas zvrací žlutou pěnu.
Není to důvod ke znepokojení.To pejskové dělají a čístí si tak překyselený žaludek.
Náš pejsek anglického buldoka nám škrábe omítku,kterou žere a venku žere i hlínu. Jak ho to odnaučit?
Patrně mu chybí nějaká důležitá složka v krmení, nebo vitamíny. Hlínu ani omítku mu do krmení nepřidávejte :-), ale kupte mu nějaké doplňky výživy v podobě vitamínů.
Jak naučit štěňátko anglického buldoka čistotě?
Trpělivost, důslednost, pravidelnost a pochvala. Vše jde ruka v ruce. Venčit štěňátko po každém probuzení a po každém krmení. Když je venku úspěšné, vždy chválit, chválit a chválit. Malá štěňátka potřebují mnohem častější venčení, než půlroční štěně.
Může anglický buldok chodit do schodů a ze schodů?
Ano, může. Malé 8-10 týdenní štěňátko zvládne 3 až 5 schodů bez problému, ale z důvodu nebezpečí úrazu štěňátko raději ze schodů vyneseme a pomalu ho pod dohledem učíme bezpečné chůzi po schodech. Ve čtyřech měsících by mělo štěně zvladnout pomalou bezpečnou chůzi ze schodů i do schodů a pouze dohlížíme na bezpečnost a musíme být připraveni mu poskytnout včasnou záchranu, aby mu to "neujelo". Samozřejmě mluvíme cca o třetím patře bez výtahu. Pokud bydlíte ve 12. patře bez výtahu, náročné by to bylo pravděpodobně i pro Vás, natož pro anglického buldoka.
Máme jedekrát týdně vynechávat krmení a dávat našemu pejskovi jen vodu ?
Tento názor pokládám za zastaralý. Dříve se opravdu doporučovalo jeden den v týdnu vynechat a psa nekrmit aby se tak zvaně vyčistil. Myslím by tato ozdravná kůra prospěla i nám lidem a přesto neznám nikoho kdo by to dodržoval. Já jednou za čas pejskům odlehčený den udělám a to tak, že ten den nedostanou maso. Dostanou například rohlíky, které milují a nebo syrová vajíčka s mlékem, ale abych jim nedala vůbec nic, to ne. To by mě asi neměli moc rádi :-)
Nekrmit pejska doporučuji pouze při zvracení a střevních problémech, ale i tam se musí dodržovat určité zásady.
Musíme naší fenku nechat alespoň 1x za život nakrýt, aby nedostala rakovinu dělohy?
To je další zastaralý názor a znám ho i jako údajný prostředek proti tomu, aby fenka nedostala zánět dělohy. Je to prostě nesmysl a pokud Vaše fenka má dostat rakovinu nebo zánět dělohy, tak ji od toho nepomůže ani kdyby rodila štěňata každý rok.