Anglický buldok nemoci a problémy

Zajímají vás kožní problémy anglických buldoků? Nebo oční problémy u anglického buldoka, např. vychlípení víčka - třetí víčko - u buldoků? Záněty kůže anglického buldoka, např. nosní vrásky, kožních záhybů? Následující článek by vám měl pomoci rozpoznat hlavní choroby a zdravotní problémy buldoků, tak jak je vnímá chovatel v praktickém životě. Pokud má váš buldok vážnější potíže a váháte s návštěvou veterináře, můžete mě kontaktovat.

Anglický buldok nejčastěji trpí těmito nemocemi:

  • vchlípení a vychlípení očního víčka
  • kožní problémy (chronické infekce)
  • dýchací problémy
  • onemocnění dásní a zubů
  • onemocnění kloubů, zejm. dysplazie kyčelního kloubu

Tento přehled je spíše obecný, tak jak se píše v chytrých knihách o anglických buldocích. Já sama jsem nikdy neměla anglického buldoka, který by měl nemocné zuby nebo dásně a ani dysplazii kyčelního kloubu. Myslím si, že displazii kyčelního kloubu má asi v nějaké míře každý buldok. Taky je pro buldoky typické, že leží a mají natažené nohy jako žába. Když sedí, tak se někdy zdá, že sedí pomalu na zádech.

Taky se domnívám, že řada anglických buldoků má proti jinému plemenu zúženou tracheu.

Kožní problémy anglického buldoka

Kožní problémy se u anglického buldoka vyskytují poměrně často. Opět musím napsat, že já ve svém chovu nemívám kožní problémy a jsem přesvědčená, že je to díky stravě a že kožní problémy mají především angličtí buldoci, kteří jsou krmeny výhradně průmyslovým krmením. Zřídka se mi zde stane, že pejskovi se udělá nějaký hot spot, což je něco jako zapařenina, kterou omývám hypermanganem, z postižené části odstraním srst a za pár dní je vše bez problému vyhojeno (více v častých dotazech). Taky starší feny, které už nemají tak dobrou imunitu, mohou mít nějaké drobné problémy v důsledku hormonální nerovnováhy, ale není to nic drastického.

Zánět zvukovodu psa

Další častý problém je u anglických buldoků zánět zvukovodu. Většinou to ani tak přímo zánět není, ale mívají velkou produkci ušního mazu a když to napíšu tak, jak si to myslím, mají dost často pěkně špinavé uši. :-) Je třeba na to pamatovat a uši pravidelně čistit, protože maz v uchu buldokům vyvolá svědění, začnou si ucho drbat a to se potom může i do rozškrábaného ucha dostat infekce a je zle. Může dojít i ke krevnímu výronu do boltce ucha, ucho je hodně nateklé, plné vody s krví, je zapálené a léčba je poměrně problematická. Často se musí řešit chirurgicky, ale i tak už potom zůstane ucho zdeformované. Tento problém postihuje poměrně často především francouzské buldočky, ale může se vyskytnout i u anglického buldoka a prakticky u každého plemene.

Další zdravotní nepříjemnosti u anglických buldoků

Onemocnění oka bývá u anglického buldoka velmi často. Entropium - jedná se o spodní víčko, které je obrácené směrem dovnitř, a chloupky z víčka dráždí oko a dochází k zánětům spojivek, ale i rohovkovému vředu.

Ektropium - jedná se o velké víčko, které vytvoří kapsu a padá dolů, což z estetického hlediska není hezké. Oba tyto defekty  se řeší chirurgicky a vyskytují se téměř u všech plemen.

Harderova žláza neboli třetí víčko - velmi častý problém, viz. fotto, především u mladých jedinců. O co horší se problém zdá, o to je snazší jeho léčba. Ve vnitřním koutku oka najednou vyhřezne  žláza připomínající veliké ječné zrno. Lehkým tlakem jde zasunout zpět, ale pokud opakovaně vyhřezne, je třeba nechat žlázu odstranit nebo některý veterinář ji přišívá. Já doporučuji odstranit, pejska veterinář nemusí ani uspat narkózou, pouze oko znecitliví a žlázu odstřihne. Druhý den na pejskovi nic nepoznáte.

Srdeční problémy - ano, srdeční problémy jsou u buldoků časté, především v pokročilém věku. To je taky jeden z důvodů, proč se anglický buldok nedožívá vysokého věku. V horkém počasí nesmí anglický buldok mít zvýšenou fyzickou aktivitu. Vždy na to pamatujte a žádné honění za míčkem, žádné skákání ani házení klacku. Především mladí buldoci mívají sklok k běhání, blbnutí atp. i když je velké vedro. Postarejte se o to, aby váš anglický buldok v horkém počasí měl dostatek klidu a na sluníčku může v klidu odpočívat. Lepší je samozřejmě ve stínu.

Chovatelství a porody štěňat anglických buldoků

Největším problémem je chov anglických buldoků, jedná se o velmi obtížný a finančně nákladný chov. Porody bývají velice problematické, z velké většiny feny rodí císařským řezem, protože mají uzkou pánev a štěňátka mají velké hlavičky. Ale i odhadnout správnou dobu, kdy odjet k veterináři na císařský řez vyžaduje velkou zkušenost. Feny velice často nedají žádné známky nastupujícího porodu. Při porodu bývají poměrně časté ztráty štěňat ale i fen. Odchovat štěňátka vyžaduje opět velké zkušenosti a profesionální přístup.

 

 

 

 

 

comments powered by Disqus