Anglický buldok bez PP nebo anglický buldok s PP?


V inzerátech můžeme často číst nabídku "prodám anglického psa bez PP". Co taková zkratka znamená? Existuje zde nějaké riziko pro prodej anglického psa bez PP? Tento článek vám odpoví.

PP u štěněte neznamená žádný pas psa, přidaný příkon nebo podmínečné propuštění, PP znamená průkaz původu, někdy se říká "rodokmen".


Průkaz původu je zárukou čistokrevnosti plemene

Štěně s PP stojí víc, protože se cena navýší o celkové náklady na chov. Na druhou stranu se stává, že lidé, kteří chtějí ušetřit za štěně bez PP, si odnášejí štěně, které není čistokrevné, takže to není vyloženě plemeno anglického buldoka. Může dojít k tomu, že maminka štěňátek je skutečně hezký anglický buldok, dokonce i tatínek podle tvrzení je pěkný buldok, přesto však nemáme záruku, jaké plemeno bylo v minulosti přikříženo. U štěňátek bez PP nikdo nezkoumá vady rodičů a mnohdy se chová na jedincích, kteří by měli být z chovu vyřazeni.

PP vám nezaručí zdravého pejska, který nebude mít ve svém životě žádné zdravotní problémy. To vám bohužel nemůže zaručit nikdo. PP vám ale zaručí, že si skutečně odvážíte štěně anglického buldoka a anglický buldok vám z něho skutečně vyroste. 

Já osobně každého varuji pořizovat si štěně anglického buldoka bez PP. Svého prvního anglického buldoka jsem si pořídila bez PP. Byla to fenečka, které jsem dala jméno Agáta. Štěňátko bylo nádherné, moc hodné, ale... vyrostl mi z ní poměrně slušný boxer. Agátku jsem přenechala hodným lidem na hájovnu a alespoň jsem po ní pojmenovala svoji chovatelskou stanici: z Agátové cesty. Od té doby jsem si pořizovala své anglické buldoky jedině s PP.

Dejte si pozor na podvody, kdy prodejce uvádí, že štěně sice nemá PP, ale rodiče štěněte průkaz původu mají. Většinou vám totiž neukážou ani PP rodičů (protože zkrátka lžou a nemají ho). Může být také všechno v pořádku a chovatel jen zanedbal zhotovení PP, ale je tohle dobrá vizitka chovatele? Když zanedbal toto, co všechno dalšího ještě opoměl? Našel si dost času a vůle ke správné výchově štěňat? Nebo je chová jen pro finanční zisk?

Pokud nechcete nebo si nemůžete dovolit zaplatit čistokrevné štěně s PP, vyplatí se poohlídnout se po štěňatech z psích útulků, kteří jsou zadarmo nebo za pár korun. Jejich zdravotní stav bývá pod odborným dohledem, navíc pejskovi dáte nový domov.


My prodáváme anglické buldoky jedině s PP. Z naší chovatelské stanice odcházejí štěňátka k novým majitelům výborně socializovaná, zdravá, očkovaná a odčervená. Chovatelský servis je u nás samozřejmostí. Štěňátka anglických buldoků bez PP u nás neodchováme, a proto je od nás nežádejte. Někdy výjimečně dáváme na štěňátka výrazné slevy a cena se potom např. rovná ceně štěňátek bez PP. Je to v případě, kdy se štěňátko narodí s nějakou kosmetickou vadou, která ho ale v životě nijak neomezuje.

 

comments powered by Disqus