Vzhled a standard anglického buldoka (English Bulldog)


Stručně o vzhledu anglického buldoka

Hmotnost anglického buldoka dosahuje 40 centimetrů a 25 kilogramů. Je tedy středně velkým psem. Je krátkosrstý s hladkou, jemnou a relativně hustou srstí. Barva srsti anglického buldoka bývá červenohnědá, příp. se žíháním, černou maskou a bílými znaky, dále pak kaštanově zlatá, rezavá, žlutohnědá nebo tygří. Někteří angličtí buldoci, ačkoli se nejedná o albíny, jsou skoro celí bílí. Anglický buldok je podsaditý, spíše nižší, ale robustní  postavy, široký a silný. Anglický buldok má velkou hlavu, krátké čelo a širokou tlamu se zplácnutým čumákem a jasným spodním předkusem. Uši má anglický buldok malé, tenké a stojaté, ve tvaru tzv. růže. Končetiny anglického buldoka jsou krátké a statné a s velkými tlapami. Anglický buldok má tzv. vývrtkový ocas, dlouhý do 8 centimetrů. Feny nejsou tak velké a dobře vyvinuté jako psi.


Standard anglického buldoka

podle F.C.I. ze dne 13. 10. 2010


Standard anglického buldoka uvádí, jak by čistokrevný pes tohoto plemene měl správně vypadat, jaká by měl splňovat standardní kritéria.


Původ: Velká Británie

Použití: Hlídací a společenský pes


Kategorie dle F.C.I.:

  • Skupina 2 - pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi
    • Sekce 2.1 - molossoidní plemena, typ mastif
      • Bez zkoušky z výkonu.

Stručně z historie anglických buldoků

Buldok jako plemeno byl poprvé zmíněn v roce 1630, ačkoli jsou i dřívější zmínky o podobných typech psů jako bandog, název, který je dnes vyhrazen pro typ bojového psa. Původně byl využíván pro zápasy s býky, prošel i zápasy se psy, po roce 1835 se začal vyvíjet do krátkolebého psa, v podobě jak ho známe dnes. Plemeno buldok vstoupilo do výstavních kruhů v roce 1860 a v následujících letech došlo k velké změně jeho povahy. „Nádherně ošklivý“ pes s výrazem mopse, což je v protikladu s povahou milujícího psa vůči rodině a přátelům. Jedno z nejstarších původních plemen, známé jako národní plemeno GB, a po celém světě spojeno s britskou houževnatostí a legendárním Johnem Bullem.


Celkový vzhled anglického buldoka

Krátkosrstý, dosti podsaditý, spíše nižší postavy, široký, silný a kompaktní. Hlava poměrně velká v poměru k velikosti těla, ale žádný ze znaků nesmí dominovat tak, aby byla narušená celková vyváženost, nebo aby pes byl deformovaný, nebo aby byla nepříznivě ovlivněna pohyblivost psa. Čelo relativně krátké, tlama široká, tupá, směřující mírně, ale ne přehnaně nahoru. Jedinci vykazující respirační obtíže jsou vysoce nežádoucí. Tělo dosti krátké, pevně svázané, končetiny silné, dobře osvalené, v kondici, bez sklonu k obezitě. Pánevní končetiny vysoké a silné. Feny nejsou tak velké a dobře vyvinuté jako psi.


Povaha a temperament anglického buldoka

Vyvolává dojem rozhodnosti, síly a aktivity. Pozorný, smělý, věrný, spolehlivý, odvážný, divokého vzhledu, ale milé povahy.


Hlava anglického buldoka

Při pohledu ze strany se hlava zdá velmi vysoká a poměrně krátká od týlu ke špičce nosu. Čelo je ploché s mírnými záhyby kůže na hlavě a kolem, trochu volná a jemně zvrásněná bez extrémů, není však ani příliš vyvinutá, ani překrývající obličej. Obličejová partie od přední strany lícních kostí až po špičku čenichu relativně krátká, kůže může být lehce zvrásněná.

Vzdálenost od vnitřního koutku oka (nebo od středu stopu mezi očima) až ke špičce nosu by neměla být menší než vzdálenost od špičky nosu k okraji pysku.


Mozkovna anglického buldoka

Lebka anglického buldoka

Lebka je relativně velká v obvodu. Při pohledu zepředu se zdá lebka od čelisti až po temeno vysoká; také široká a hranatá. Od stopu se rozšiřuje rýha do poloviny lebky, která je patrná až k týlnímu vrcholu.

Stop anglického buldoka

definovaný


Obličejová část anglického buldoka

Při pohledu zepředu musí být protilehlé partie obličejové části hlavy rovnoměrně vyvážené vůči myšlené ose.

Nos anglického buldoka

nos a nozdry velké, široké a černé, za žádných okolností ne játrové, červené ani hnědé. Špička nosu je posazena dozadu směrem k očím. Nozdry jsou velké, široké a otevřené, oddělené svislou výraznou rovnou rýhou uprostřed.

Tlama anglického buldoka

tlama krátká, široká, obrácená vzhůru a od koutku oka až po koutek pysků hluboká. Je-li přítomna nosní vráska, vcelku nebo rozdělená, nesmí nikdy nepříznivě ovlivňovat nebo zakrývat oči nebo nos.

Úzké nosní dírky a těžká nosní vráska jsou nepřijatelné a měly by být přísně penalizovány.

Pysky anglického buldoka

Horní pysky jsou silné, široké a hluboké, po stranách zakrývají dolní čelist, vpředu dosahují k dolnímu pysku. Zuby nejsou vidět.

Čelisti / zuby anglického buldoka

Čelisti jsou široké, silné a hranaté, dolní čelist lehce přesahuje horní čelist, mírně se stáčí nahoru. Čelisti jsou široké a hranaté, se šesti malými řezáky mezi špičáky v rovné řadě. Špičáky jsou široce od sebe. Zuby velké a silné, při zavřené tlamě nejsou vidět. Při pohledu zepředu je spodní čelist přímo pod horní čelistí a rovnoběžně s ní.

Líce anglického buldoka

Jsou dobře zaoblené a prodloužené do stran až za oči.

Oči anglického buldoka

Při pohledu zepředu uloženy hluboko v lebce, v dostatečné vzdálenosti od uší. Oči a stop jsou v jedné přímce, v pravém úhlu k čelní rýze. Jsou usazeny daleko od sebe, ale vnější koutky nepřesahují obrys lící. Kulaté, střední velikosti, ani zapadlé, ani vystupující, barvy velmi tmavé, téměř černé.  Při pohledu přímo vpřed pes neukazuje bělmo. Bez zjevných očních vad.

Uši anglického buldoka

Vysoko nasazené, takže při pohledu zepředu tvoří přední okraj každého ucha pokračování vnější linie temene hlavy v jejím nejvyšším bodě. Uši by měly být posazené co nejdále a co nejvýše a pokud možno co nejdále od očí. Malé a tenké. "Růžovité" uši jsou správné, to znamená na zadní straně ohnuté dovnitř a dozadu složené. Horní a přední okraj uší padá ven a dozadu, vnitřek ušního boltce je částečně vidět.


Krk anglického buldoka

Anglický buldok má krk střední délky, silný, hluboký a mohutný. Dobře klenutá linie šíje, s trochou volné, silné a vrásněné kůže na hrdle, tvořící mírný lalok na každé straně.


Trup anglického buldoka

Hřbetní linie: Bezprostředně za plecemi hřbet lehce klesá (nejnižší bod hřbetní linie), odtud páteř stoupá k bedrům (nejvyšší bod beder je výš, než nejvyšší bod plecí), pak horní linie strměji klesá k ocasu, tvoří tak mírný oblouk – pro toto plemeno charakteristický znak.


Hřbet anglického buldoka

Krátký, silný, široký v plecích.


Hrudník anglického buldoka

Široký, výrazný a hluboký. Žebra jsou klenutá a sahají dozadu. Hrudní koš kulatý a hluboký. Dobře nízko uložený mezi hrudními končetinami. Žebra nejsou po stranách plochá, ale dobře klenutá.


Spodní linie a břicho anglického buldoka

Břicho vtažené, nevisící.


Ocas anglického buldoka

Nízko nasazený, z kořene vychází spíše rovně a poté se ohýbá dolů. Kulatý, hladký a bez praporců nebo hrubého osrstění. Přiměřeně dlouhý - spíše kratší než dlouhý - silný u kořene, rychle se zužující do jemné špičky. Nesen dolů (aniž by se konec ocasu točil nahoru) a nikdy ne nad linii hřbetu. Chybějící, vrostlý nebo extrémně krátký přiléhající ocas je nežádoucí.


Končetiny anglického buldoka

Hrudní končetiny anglického buldoka

Celkový vzhled: Hrudní končetiny krátké v poměru k pánevním končetinám, ale ne tak krátké, aby se zdál hřbet dlouhý nebo tím trpěla aktivita psa.

Plece anglického buldoka

Široké, šikmo posazené a hluboké, velmi silné a svalnaté, působící dojmem, že jsou připevněny po stranách trupu.

Loket anglického buldoka

Lokty nízko posazeny, výrazně odstávají od hrudníku.

Předloktí anglického buldoka

Hrudní končetiny velmi pevné a silné, dobře vyvinuté, široce postavené, silné, svalnaté a rovné, kosti jsou rovné a silné, ani křivé, ani zaoblené.

Nadprstí (Metacarpus) anglického buldoka

Krátké, rovné a silné.

Přední tlapy anglického buldoka

Rovné a velmi lehce vytočené ven, střední velikosti a přiměřeně kulaté. Prsty kompaktní a silné, dobře oddělené, takže klouby předních tlap jsou nápadné a vysoké.

Pánevní končetiny anglického buldoka

Končetiny velké a svalnaté, mírně delší v poměru k hrudním končetinám. Končetiny dlouhé a svalnaté od beder až po hlezna.

Kolena anglického buldoka

Kolena velmi mírně vytočená směrem ven od těla.

Zánártí (Metatarsus) anglického buldoka

Hlezna mírně zaúhlená, nízko posazená.

Zadní tlapky anglického buldoka

Kulaté a kompaktní. Prsty kompaktní a silné, dobře dělené, takže klouby zadních tlap jsou nápadné a vysoké.


Chod a pohyb anglického buldoka

Díky pohybu krátkými a rychlými kroky se zdá, že jde po špičkách prstů. Pánevní končetiny nezvedá vysoko, což vypadá, jako by se jen letmo dotýkaly země. Při běhu se plece střídavě poněkud vysouvají. Zdravý pohyb je maximálně důležitý.


Osrstění anglického buldoka

Srst anglického buldoka

Jemné struktury, krátká, hustá a hladká (tvrdá pouze díky krátkosti a hustotě, není drátovitá).

Barva anglického buldoka

Jednobarevná nebo jednobarevná s černou maskou či tlamou. Barvy (vždy by měly být zářivé a ve svém odstínu čisté): Žíhaná, červená všech odstínů, plavá, žlutohnědá atd., bílá a strakoš (tzn. bílá v kombinaci s libovolnou z výše uvedených barev). Nepigmentovaný nos, černá a černá s hnědou jsou vysoce nežádoucí.


Hmotnost anglického buldoka

Psi: 25 kg

Feny: 23 kg


Vady anglického buldoka

Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, by měla být v přímém poměru k jejímu stupni a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

Vylučující vady anglických buldoků

  • Agresivní nebo přehnaně plachá povaha.
  • Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality musí být diskvalifikováni.

Pozn.: Psi anglických buldoků musí mít dvě zjevně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

 

comments powered by Disqus