Re: odchov šteniatok

Datum: 03.09.2012 | Vložil: Ladislava

Dobrý den, odchov štěňátek popisuji v sekci Váš buldok a krytí a odchov.
Narozená štěňátka AB jsou opravdu velice náročná a teplo pořebují. Vyhřívanou dečku jsem několik let používala, byla fajn, ale feny ji neměli rády. Hrozí vždy nebezpečí, že fena rozkouše kabel. Jednoho dne se mi dečka nějak porouchala a štěňátka popálila. Naštěstí se to obešlo bez nějakého vážného poranení, ale znám případ, že na děčce uhořela štěňata AB i s půlkou bytu. Od té doby jsem dečku vyhodila a používám ji pouze při porodu u veterináře. Používá tepelný zdroj z vrchu a úplně nejlepší je infračervená žárovka. Co se týká placatých hrudníčků, tak tyto informace jsem taky dříve dostávala a v pelíšku jsem štěňátkům dělala úplné hory z dek a hader. Je to nesmysl, dávno to už nedělám a pokud mají štěňátka mít placaté hrudníčky, tak to rozhodně není tím, že leží na rovné dece. Zdravá štěňátka se různě válejí, leží u vemínka, na feně, leží na sobě a velice rády spí i na zádech a na nějaké hory se mohou pěkně vyprdnout, protože se jim tím stěžuje přesun k vemínku.
Ani nemohu potvrdit průjem od přechodu z mateřského mléka na granule. Pokud je přechod mírný a granule kvalitní, nic nehrozí. Průjem totiž může dostat i týdenní štěně krmené výhradně mateřským mlékem. Pravidlo č. 1 je, že čím méně chemikálií do malého štěňátka dáte, tím pro něho lépe. Pokud máte obavy, můžete přidávat Probikan pastu, ale rozhodně nic preventivně. Pokud skutečně štěńátka průjem dostanou, potom je to opravdu velký problém a ohrožuje jim to život, ale proč to řešit už teď? Jak se říká, proč stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Když Vám nedej bože nastanou nějaké problémy, napište mi na mailík a ráda Vám poradím co budu vědět. Ale jednu radu Vám dám hned. Nikdy se nepokoušejte bojovat s přírodou. Ve svých začátcích jsem to dělala a věřte, že se někdy podaří zachránit i neživotaschopné štěně, obzvlášť pokud máte takové vybavení jako jsme si pořídla já a to od inkubátorů přes kyslík. Nikdy z takového štěnátka stejně nic pořádného nevyrostlo a buď jsem to nakonec musela nechávat uspat třeba ve 12 týdnu a nebo jsem to jen někomu dala zdarma, abych štěňátku dala šanci na život. Už to dávno nedělám, protože to nebylo správné. Příroda prostě ví co dělá.

Přidat nový příspěvek